Akadálymentesítési beállítások

8638 Balatonlelle, Petőfi u. 1
+36 85 351 722

Néhány nappal ezelőtt országos szintű elismerésben részesült iskolánk. A Budapesten, 2015. május 20-án tartott Tempus Közalapítvány által szervezett „EURÓPAI EGYÜTTMŰKÖDÉSEK A MINŐSÉGI OKTATÁSÉRT” című konferencián a 2012-2014 között futó Comenius programunk nemzetközi együttműködési kultúrájáért a „Kiváló projekt” díjat kapta.

A kitüntetés értékét mutatja, hogy több mint háromszáz projekt közül választották a legjobbak közé a miénket. Bár az elismerés a legutolsó programunknak szól, a nemzetközi projektmunka közel húsz éves múltra tekint vissza intézményünkben. Iskolánk külföldi kapcsolatait Geleta Gyöngyi igazgatóhelyettes alapozta meg a triebesi iskolával kialakított együttműködéssel, amelynek tartósságát és hasznosságát bizonyítja, hogy máig tart. Ezt követően több nemzetközi projektben is részt vettünk, amely kapcsán diákjaink és pedagógusaink eljuthattak többek között Nagy-Britanniába, Ciprusra, Olaszországba, Spanyolországba, Portugáliába vagy Németországba.  Sok diákunk ezeknek az utaknak kapcsán kapott kedvet a nyelvtanuláshoz, amely eredményeként mára angolul vagy németül magas szinten beszélő, esetleg idegen nyelvet tanító fiatalok lettek. Ezek a programok nagyban segítették a kultúrák közötti együttműködést, megértést, az idegen nyelven folyó kommunikációt. Diákjaink a többi partneriskola tanulóival együtt az európai embereket és a fiatalságot leginkább érintő problémákat nem tantárgyanként, hanem több szemszögből, a lehető legsokoldalúbban dolgozták fel a projektek során, ami nagyban segíti egy komplexebb látásmód kialakulását.

A résztvevők a díjjal a kezükben

A most díjazott projektünk az eddigieknél is több partneriskolával együttműködésben valósult meg. A programban – a miénk mellett -  Franciaország, Görögország, Olaszország, Lengyelország, Portugália, Spanyolország és Törökország iskolái vettek részt. A program címe: “Today, Blue Planet, But Tomorrow?”, ami legjobban talán úgy fordítató magyarra, hogy „Ma kék a bolygó, de holnap?”. Ez a téma a 21. század egyik legfontosabb kérdését feszegeti, mert az életminőségünk a jövőben attól függ majd, hogy rendelkezésre áll-e elegendő tiszta víz, amely nélkülözhetetlen a mindennapokhoz. Ezt a problémát mi még csak a fantasztikus filmek világából ismerjük, de a világ több pontján már ma is létfontosságú kérdés. A viszonylag tág kérdésfeltevés lehetőséget biztosított a több nézőpontból való vizsgálatra, amiben diákjaink élen jártak. Díjnyertes projektünk koordinátora Gombos Filoména, aki nagy lelkesedéssel és odafigyeléssel dolgozott a programban, ami nagyban hozzájárult a szép eredményhez. Munkáját azzal is elismerték, hogy ő tarthatta a százötven fős konferencia nyitó előadását.

A projekt kommunikációs nyelve az angol volt, ami mára egyáltalán nem okoz gondot tanítványainknak. A program keretében a lellei diákok és tanárok Törökországba, Spanyolországba és Portugáliába is eljuthattak.  A nemzetközi találkozók egyik helyszíne Balatonlelle volt. Nagy örömünkre szolgál, hogy hozzánk érkezett a legtöbb diák és pedagógus; 2013. március 12. és 15. között hetvenöt diákot láthattunk vendégül. Bizonyára sokan emlékeznek a március 14-i hófúvásra, ami okozott némi bonyodalmat az elutazás kapcsán, de nekünk nem csak ezért maradt emlékezetes. A programok kiválóan sikerültek, a gyerekek könnyes szemmel búcsúztak egymástól. Büszkén mondhatjuk el, hogy nemzetközi vélekedés szerint a projekt során a miénk volt a legjobb találkozó. Ez persze nem csak a diákok és a tanárok érdeme, mert mind a szervezésből, mind a vendéglátásból a balatonlellei szülők is alaposan kivették a részüket, hiszen a vendégek egy részét ők fogadták be erre az időre.

Az iskola nevében ezúton is szeretném megköszönni minden résztvevő munkáját és minden szülőt, diákot és pedagógust arra bíztatok, hogy - bár sok munkával jár – vegyenek részt ezekben a programokban, mert rendkívül hasznosak és tanulságosak.

Miseta Zoltán igazgató